Artykuły o Second Life

Część 9 - GUI, czyli pierwsze kroki w trójwymiarze

Second Life Viewer 1.xGUI, czyli graficzny interface użytkownika (ang. Graphical User Interface to widzimy po raz pierwszy, kiedy uruchamiamy jakiś nowy program. Tak samo dzieje się z Second Life, a raczej przy większości klientów (pot. Viewer'ów) do SL. Niczym się tak bardzo nie wyróżnia. Posiada tradycyjny pasek menu z wieloma opcjami, niektórymi dobrze znanymi jak wyjście z programu. Edycja, Widok itp. też zdarzają się przy większości aplikacji. Większą zagadką jest jednak to, co każdy element menu ukrywa, a czasem i podmenu. Ale najciekawszy tutaj jest dolny pasek, na którym najwięcej się skupiamy. Jest tam wiele przycisków, jak np. Latanie, Mapa, Szukaj, Chat itp. Chociaż część z nich ma swoje skróty, to jednak niektóre będą Wam zawsze przydatne (np. ja często korzystam z przycisku Buduj). Część z dostępnych opcji i przycisków jest ukryta i trzeba wiedzieć, jak się do nich dostać (np. nie widać paska chata, zatem trzeba kliknąć odpowiedni przycisk, by się owy pasek pojawił).

Second Life Viewer 2.0 BetaNa początek jednak warto wspomnieć, że Linden Lab dość niedawno wypuściła nową wersję oficjalnego klienta, czyli wersję 2.0 (potocznie nazywana SL 2.0). Górny pasek menu jest tutaj zredukowany o wiele pozycji i dość ubogo wygląda w porównaniu ze starszą wersją, jak i alternatywnymi klientami (np. Hippo, Meerkat, Emerald), z których już tylko część może łączyć się z Second Life (Linden Lab ograniczyło dostęp dla alternatywnych przeglądarek SL). Kolejną zmianą jest też pasek z prawej strony okna, który uważam za zbędne zajmowanie szerokości obrazu. Ale skoro jest, to musi czemuś służyć. Tam mamy do wyboru wiele opcji, np. Ulubione, Moja Szafa, Znajomi itp. Fakt, można się pogubić z początku, ale fachowa pomoc też szybko nadchodzi w postaci starszych awatarów, z których część już przeszła na SL 2.0 (np. ja przeszedłem, bo skoro dali, to znaczy, że trzeba zacząć używać).

By jednak nie zanudzać za bardzo, napiszę iż spokojne poznawanie poszczególnych elementów interface'u pozwoli nam poruszać się po tym trójwymiarowym świecie. Im bardziej poznamy niektóre opcje, tym łatwiej będzie nam wirtualnie egzystować.

Za tydzień opiszę jedną z moich ulubionych opcji menu, czyli narzędzie budowania. W skrócie wspomnę, iż dzięki niemu jest kreowany cały świat Second Life. Dla tych, co jednak wolą poznać od strony technicznej zabawę, podam też przydatne linki do OpenSimulator, czyli oprogramowania bazującego na tym samym silniku, co Second Life.

2010-04-29, Piotr Górski

© 2015-2019
2022 Translates by Google Translator