Artykuły o Second Life

Część 13 - Poradniki i przykłady, czyli jak kreować Second Life

Zauważywszy zainteresowanie moimi artykułami oraz spełniając prośbę, opiszę szybko, jak zrobić ubrania w Second Life i parę innych. A raczej podam wskazówki, jak dotrzeć do poradników i przykładowych plików zewnętrznych.

Zacznę może od własnej refleksji związanej z poradnikami. Jeżeli mamy jakiś problem, możemy wpisać go w wyszukiwarkę na stronie http://secondlife.pl, czyli naszego polskiego, nieoficjalnego forum. Stamtąd zapewne znajdziecie odsyłacze do różnych tutoriali. Jednym ze znanych twórców jest Torley Linden (tak się nazywa awatar w Second Life), który z każdej dziedziny wręcz stworzył filmowy tutorial. Jedne z nich nawet na podstawie bloga polskiej użytkowniczki SL.

Kolejnym miejscem, gidze możemy odszukać odpowiedzi dla kreatorów, to bezpośrednio strona http://secondlife.com, na której umieszczono m.in. przykłady ubrań, a raczej siatkę, na której możemy umieścić własną teksturę i po dopasowaniu i przesłaniu do SL - zmienić na fajną kurtkę lub skórkę.

Najczęściej wpisywaną frazą np. na Google jest templates second life. Powinno nas to doprowadzić do plików PSD, czyli typowych dla PhotoShopa plików z zapisem warstw. Można je ściągnąć na komputer, a następnie modyfikować, a wynik zapisać jako plik tga i wczytać go do SL (jeżeli ktoś ma zainstalowany OpenSim, to tam najlepiej wpierw teksturkę wrzucić i sprawdzić, czy jest wszystko poprawnie dopasowane).

Jako że nie posiadam bogatego zapasu programów graficznych, ani nie jestem grafikiem, nie przedstawię tutaj poradnika, jak krok po kroku stworzyć ubranie, skórę, czy sculpt. Mogę natomiast doradzić, aby przeszukać globalną sieć, ponieważ tam już znajdują się tego typu poradniki, niestety najczęściej po angielsku, co nie powinno stanowić większego problemu.

Część z programów, które są używane przez kreatorów, to oprogramowanie darmowe lub częściowo płatne (np. licencja dla użytku komercyjnego). Jest do nich dostęp łatwy, a nawet można przypadkowo znaleźć spolszczenie.

 

Poniżej podam kilka przydatnych linków:

http://secondlife.com - oficjalna strona Second Life

http://secondlife.pl - nieoficjalne polskie forum

http://www.youtube.com/user/Torley - kanał na YouTube Torley'a Lindena

http://www.youtube.com/user/winterarcadia - kanał na YT z poradnikiem do jednego z darmowych programów do tworzenia sculptów (używam tego programu)

http://www.youtube.com/user/AyumiCassini - kanał YT polskiej użytkowniczki, na której Torley wzorował jedne z tutoriali

http://www.youtube.com/user/Secondlife - oficjalny YT kanał Second Life

 

Oczywiście to tylko przykładowe linki, które były przeze mnie odwiedzane. A ponieważ jest tego naprawdę dużo, trzeba zatem wykorzystać tę nieprzyjemną pogodę na dworze i umilić ją sobie poszukiwaniami (póki słoneczko nas z domu nie wygoni).

2010-05-27, Piotr Górski

© 2015-2019
2022 Translates by Google Translator